- Szczegóły
- Odsłony: 32
Architekci Sadów
Już po raz trzeci nasz szkolny zespół „Architektów Sadów” realizuje zadania w ramach projektu „TRADYCYJNY SAD” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. W 2025 roku w skład zespołu wchodzą uczniowie klasy 2 AR. Ich działania mają na celu kontynuację rozpoczętych w 2023 roku prac związanych z tworzeniem tradycyjnego minisadu jabłoni przy naszej „EKO-przystani w ZCKOiZ w Zabrzu”. Zachęcamy do obserwowania profilu Technik Architektury Krajobrazu w ZCKOiZ w Zabrzu na Facebook-u à https://www.facebook.com/profile.php?id=100090456197816.
„TRADYCYJNY SAD to projekt upowszechniający wiedzę na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych celem przywrócenia ich w różnych ekosystemach. W ramach projektu realizowana jest edukacja na temat tradycyjnych odmian roślin sadowniczych i ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew i krzewów. Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew owocowych starych odmian oraz zwiększenie różnorodności biologicznej w Polsce.
W ramach projektu „Tradycyjny sad” uczniowie zespołu „Architekci sadów”:
- uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez opiekuna, których celem było zapoznanie się z tradycyjnymi odmianami roślin sadowniczych oraz materiałami dostępnymi na stronie www.tradycyjnysad.pl;
- spotkali się z osobą, która będzie wspierać zespół w działaniach sadowniczych,
- dobrali nowe odmiany jabłoni do naszego szkolnego minisadu analizując ofertę szkółek sadowniczych,
- wykonali kosztorys zakupu potrzebnych do realizacji projektu materiałów;
- zorganizowali i przeprowadzili prelekcję na temat realizacji projektu „Tradycyjny sad” w ZCKOiZ w Zabrzu,
- uzupełnili raport, którego terminowe wysłanie daje szansę na wygranie grantu na zakup potrzebnych materiałów.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
- Szczegóły
- Odsłony: 91
Innowacje budowlane
W związku z innowacją przeprowadzaną w naszej szkole udało się wykonać badanie wytrzymałości na zginanie belek żelbetowych o różnych wariantach wytrzymałości. Beleczki zostały przygotowane w szkolnym laboratorium i wykonane na zajęciach praktycznych w CKPiU. Dzięki uprzejmości Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej mogliśmy przeprowadzić badania na specjalistycznym sprzęcie w murach gliwickiej uczelni. Dodatkowo Wykładowcy uczelni zaprezentowali nam laboratorium geologiczne oraz pracownie komputerową. Już teraz nasi budowlańcy z klasy 3wBF mogli poczuć atmosferę studiowania, która chyba bardzo im przypadła do gustu.
Opiekunem projektu jest Pani Anna Grynicka.